wtorek, 17 grudnia 2013

Świąteczne lampiony

Świąteczne ozdoby - już najwyższa pora zabrać się za ich przygotowanie. Takimi świątecznymi lampionami możemy udekorować dom (gdy zawiesimy je u sufitu), świeczki, lampki na choince; możemy nimi także obdarować rodzinę i znajomych.
Potrzebne materiały/narzędzia:

- czerwone kartki z bloku rysunkowego,
- zszywacz lub taśma klejąca (najlepiej obustronna),
- nożyczki, ołówek, linijka, gumka,
- ewentualnie: kolorowa wycinanka samoprzylepna do ozdoby.

Lampiony można wykonać w różnych rozmiarach, ja podam poniżej dwa przykłady. 

Jeżeli chcemy zrobić duży lampion, składamy kartkę na pół wzdłuż dłuższej krawędzi - w ten sposób otrzymamy długi prostokąt (o wymiarach ok. 29,7  x 10,5 cm). 


Nacinamy kartkę, tak, aby powstał lampion. Możemy sobie pomóc odmierzając od góry 2 cm i zaznaczając je ołówkiem - do tej kreski należy ciąć, nie dalej. Pomocniczą kreskę rysujemy przy otwieranej krawędzi kartki! Teraz tniemy kartkę w paski (ok. 1,5 cm). Możemy sobie odmierzyć odpowiednie szerokości i zaznaczyć je ołówkiem. 

Nacinanie lampionu wzdłuż zaznaczonych punktów.
Możemy także po prostu narysować linie, wzdłuż których należy ciąć, aby otrzymać ładne równe paski (szczególnie jest to pomocne w przypadku młodszych dzieci).


Nacinanie lampionu wzdłuż narysowanych kresek.
Z błyszczącej wycinanki możemy wyciąć ozdobne paski, które upiększą nasz lampion. Poniżej zdjęcia mniejszego lampionu. Mniejszy lampion powstał ze złożonej na pół kartki o wymiarach  29,7 x 7 cm. Krawędź odmierzona od góry to 1,5 cm, a szerokość pasków to też 1,5 cm.Rozkładamy ponacinaną kartkę. Za pomocą taśmy obustronnie klejącej sklejamy końce lampionu (możemy też użyć zszywacza). 

Sklejanie lampionu
I gotowe!
Gotowe lampiony
Teraz lampion nakładamy na zapaloną świeczkę (lub podgrzewacz) i podziwiamy ;)

Świecące w nocy lampiony
Pamiętajmy, że trzeba zachować dużą ostrożność, przy świeczkach, tym bardziej, że lampion zrobiony jest z papieru. Trzeba uważać na przeciągi i starać się, by średnica lampionu była sporo większa od świeczki.

1 komentarz:

  1. O, pamiętam te lampiony z dzieciństwa. W ten sposób robiliśmy jeszcze w przedszkolu koszyczki na choinkę. To były czasy... Dziękuję, że mi to przypomniałaś.

    OdpowiedzUsuń