sobota, 24 października 2015

Jesienna wydrapywanka - na podkładzie z kredek świecowych

Jesień nie musi kojarzyć się z szarością i burymi kolorami - wystarczy paczka kredek świecowych i czarny tusz, by wykonać piękny, kolorowy jesienny obrazek.

Materiały:

- biała kartka z bloku technicznego A4
- kredki świecowe
- czarny tusz kreślarski
- trochę płynu do mycia naczyń jako dodatek do tuszu (niekoniecznie)
- pędzelek
- patyczek do wydrapywania wzorku - w moim przypadku najlepiej sprawdził się patyczek do szaszłyka, ale można też użyć innego zaostrzonego patyczka, gałązki czy drugiej końcówki pędzelka. Od razu zaznaczam, że wykałaczka się nie nadaje - ma dwa ostre końce, więc można się zranić przy wydrapywaniu a do tego jest za krucha.

Wykonanie tej pracy plastycznej najlepiej podzielić na dwa dni. Jednego dnia kolorujemy kartkę kredkami świecowymi - w paski lub plamy - w zależności od planowanej później kompozycji. 

Uwagi: Do kolorowania najlepiej nadają się tłuste kredki świecowe - mają żywsze kolory i co najważniejsze - po pomalowaniu kartki tuszem łatwiej jest wydrapać na ich podkładzie wyraźny rysunek. Dwie pierwsze kartki pokolorowałam takimi właśnie tłustymi kredkami, trzecią - innym zestawem kredek, który okazał się bardzo kiepski. Kredki mają zgaszone barwy i już przy kolorowaniu osypywały się. Poniżej zobaczycie też, jak wyszedł wydrapany na ich podkładzie obrazek (trzecia kartka pokolorowana w plamy). 
 
kartka pokolorowana w poziome pasy kredkami świecowymi

kartka pokolorowana w poprzeczne pasy kredkami świecowymi

kartka pokolorowana w barwne plamy kredkami świecowymi
 
Następnie, na miseczkę/talerzyk wylewamy tusz kreślarski i odrobinę płynu do naczyń. Bez domieszki płynu też ładnie pomalujemy kartkę. Miałam delikatne wrażenie, że tam, gdzie dodawałam płynu wydrapywanie było łatwiejsze.Mieszamy i taką mieszanką za pomocą pędzelka pokrywamy całą pokolorowaną wcześniej kartkę. Zostawiamy do dokładnego wyschnięcia. W razie potrzeby zamalowujemy kartkę dwukrotnie.

Uwagi: Natrafiłam też na pomysł pomalowania kartki czarną farbą plakatową z domieszką płynu do naczyń lub pomalowanie jej samą farbą bez płynu. Gdy wypróbuję te sposoby na pewno napiszę o rezultatach.

Innego dnia, gdy kartka jest już sucha, przystępujemy do wydrapywania wzoru. Ja wybrałam temat "jesień". Bardzo wdzięczny temat do wykonania kolorowych prac plastycznych - można wydrapać kompozycję z liści, jesienne drzewa, "dary jesieni": owoce, warzywa, czy grzyby, jesienne krajobrazy, parasolki, czy zwierzęta: wiewiórki, jeże, lisy.

Na kartce pokolorowanej w poziome pasy wydrapałam za pomocą patyczka do szaszłyka wiewiórkę trzymająca w łapkach orzech:

Wiewiórka z orzechem - wydrapywanka
Na kartce pokolorowanej w ukośne paski powstał obrazek dziewczynki z parasolką na jesiennym spacerze.

Spacer w deszczu - wydrapywanka
Kompozycja z różnych jesiennych liści, jarzębiny, kasztanów, żołędzi. To praca wydrapana na podkładzie pokolorowanym kiepskimi kredkami świecowymi, o których wspominałam wcześniej. W jej wykonanie włożyłam wiele wysiłku, a efekt nie jest powalający - kolory blade, wzór słabo widoczny. Dlatego dobre kredki są w przypadku tej techniki takie ważne!
Jesienne liście, jarzębina, kasztany i żołędzie - wydrapywanka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz