środa, 22 czerwca 2016

Lizaki - różne techniki plastyczne

W jednej notce postanowiłam zebrać kilka pomysłów na proste prace plastyczne przedstawiające lizaka. Tutaj link do innej notki z pomysłem na pracę plastyczną - lizaka.

Potrzebne materiały:

- kolorowe kartki z bloku rysunkowego lub technicznego
- plastelina / farby / klej brokatowy
- patyczki do szaszłyków
- taśma klejąca dwustronna
- klej, nożyczki, ołówek

Na początku wycinamy dwa równe lub mniej więcej równe kółka. Można je narysować za pomocą cyrkla, odrysować z kubeczka, wyciąć na oko ;)

Wybieramy jak udekorujemy nasze lizaki. Przedstawiam wam cztery pomysły do wyboru: 

Cztery lizaki wykonane różnymi technikami

Lizak numer 1 - z użyciem plasteliny:

Kawałek plasteliny rozwałkowujemy w długą i cienką "kluskę". Przyklejamy ją w kształcie spirali na wyciętym kółku. W miarę potrzeby doklejamy kolejne kawałki rozwałkowanej plasteliny. Na drugim kółku robimy to samo. 

naklejanie spirali z plasteliny

naklejanie spirali z plasteliny

Do wewnętrznej, czystej strony kółka za pomocą dwustronnej taśmy klejącej przyklejamy patyczek do szaszłyka. Smarujemy kółko klejem i naklejamy drugie kółko. Dociskamy, by klej i taśma dobrze złapały. Otrzymujemy całego lizaka.

naklejanie drugiej połowy lizaka
Przyklejamy drugą część lizaka.
lizak z plasteliny

Lizak numer 2 - malowany farbami:

Na jednej stronie obu wyciętych kółek malujemy farbą spiralę.

Tak samo jak przy lizaku numer 1: Do wewnętrznej, czystej strony kółka za pomocą dwustronnej taśmy klejącej przyklejamy patyczek do szaszłyka. Smarujemy kółko klejem i naklejamy drugie kółko. Dociskamy, by klej i taśma dobrze złapały. Otrzymujemy całego lizaka. 

lizak malowany farbami

Lizak numer 3 - malowany klejem brokatowym:

Wycięte kółka smarujemy po jednej stronie klejem brokatowym - rysujemy spirale. 

Tak samo jak przy poprzednich lizakach: Do wewnętrznej, czystej strony kółka za pomocą dwustronnej taśmy klejącej przyklejamy patyczek do szaszłyka. Smarujemy kółko klejem i naklejamy drugie kółko. Dociskamy, by klej i taśma dobrze złapały. Otrzymujemy całego lizaka.   

lizak malowany klejem brokatowym

Lizak numer 4 - spirala z wycinanki:

Tu będzie najtrudniej. Z kolorowego papieru wycinamy spiralę. Gotową przycinamy jeszcze raz (odchudzamy spiralę), tak, by nasze paski były cienkie i by to, co powstanie było zawijasami na lizaku. Wycięta spirala przed przycięciem - odchudzeniem i po przycięciu - odchudzeniu. 

Spirala z papieru przed przycięciem - odchudzeniem.

Spirala po przycięciu - odchudzeniu.
Gotową spiralę smarujemy po fragmencie klejem (najlepszy będzie klej w sztyfcie - będzie najłatwiej) i naklejamy na wycięte wcześniej kółko. Nie spieszmy się - działajmy powoli i ostrożnie, by spirala się nie porwała i nie pogniotła. Praca ta wymaga trochę dokładności i cierpliwości! Na drugie kółko naklejamy drugą spiralę.

Tak samo jak przy poprzednich lizakach: Do wewnętrznej, czystej strony kółka za pomocą dwustronnej taśmy klejącej przyklejamy patyczek do szaszłyka. Smarujemy kółko klejem i naklejamy drugie kółko. Dociskamy, by klej i taśma dobrze złapały. Otrzymujemy całego lizaka.    

lizak - spirala z wycinanek

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz