wtorek, 9 kwietnia 2013

Żonkile z papieru i krepiny do wazonu

I po raz kolejny: żonkile. Tym razem w trójwymiarze. Z powodzeniem mogą zastąpić świeże kwiaty w wazonie i pięknie ozdobić naszą klasę czy dom.
Materiały:
- żółta, biała i zielona krepina,
- zielone kartki z bloku rysunkowego A4,
- taśma klejąca, nożyczki.

1. Wycinamy z żółtej (lub białej) krepiny pasek długości 30 cm i wysokości 8 cm.  Zwijamy go 6 razy na szerokość naszych płatków (ok. 5 cm). Następnie wycinamy z żółtej krepiny pasek o długości 30 cm. i wysokości 4 cm. Zwijamy go 9-10 razy na szerokość ok. 0,5 cm.

2. Wycinamy zwinięte paski na kształt płatków, jak na obrazku.

płatki żonkila
Wycięte płatki żonkili.
wymiary płatków
Wymiary płatków - po rozwinięciu.

3. Rolujemy zieloną kartkę na stole lub innej płaskiej powierzchni, zaczynając od jednego z rogów kartki, w kierunku do rogu przeciwległego. Musimy ją skręcić dość ciasno. Jeżeli okaże się zwinięta zbyt luźno, rozwińmy ją i skręćmy jeszcze raz. Ja pomagałam sobie używając patyczka do szaszłyków (co widać na poniższym zdjęciu), wokół którego rolowałam kartkę. Na początku jest to dość trudne, ale po kilku próbach powinniśmy dojść do wprawy. Po zwinięciu, końce kartki - naszej łodygi - umacniamy taśmą klejącą, aby się nam nie rozwinęła. 

Skręcanie kartki - robimy łodygę. 

4.  Rozwijamy płatki, bierzemy mniejsze z nich i i przyklejamy taśmą mniej więcej w połowie, przymocowując do końcówki łodygi. Skręcamy je wokół łodygi, najpierw dość ciasno, żeby je do niej przytwierdzić, potem luźniej. Na końcu zabezpieczamy kolejnym kawałkiem taśmy. Mamy gotowe wewnętrzne płatki naszego żonkila.

 robimy żonkila - małe płatki
 Okręcamy mniejszą rolkę płatków wokół łodygi.

robimy żonkila - małe płatki
Przytwierdzone do łodygi mniejsze płatki.


5. Bierzemy większe, zewnętrzne płatki. Przyklejamy je kawałkiem taśmy do łodygi i mniejszych płatków. Zbieramy i formujemy je razem dookoła łodygi na kształt korony żonkila. Po uformowaniu zabezpieczamy taśmą klejącą.

robimy żonkila - większe płatki
 Formowanie zewnętrznych płatków.

6. Wycinamy z krepiny lub kartki z bloku rysunkowego liść. Przymocowujemy go klejem lub taśmą klejącą wokół łodygi. Nasz żonkil jest gotowy!

gotowy żonkil
 Gotowy żonkil. W słońcu ;)

żonkile w wazonie
Bukiet żonkili w wazonie.

2 komentarze: